Kasy fiskalne – historia

Pierwsze kasy fiskalne pojawiły się w XIX wieku, zaś ich wynalezienie należy wiązać z Amerykaninem Jamesem Jacobem Rittym, który był posiadaczem kilku barów w miejscowości Dayton w stanie Ohio, zaś urządzenie które skonstruował było odpowiedzią na nieuczciwość jego pracowników. „Nieprzekupny Kasjer”, bo tak nazywała się pierwsza kasa fiskalna – miała zamontowany wielki zegar oraz automatyczną szufladę na pieniądze, zaś gdy sprzedawca otwierał kasę rozlegał się głośny dzwonek. Wówczas szef mógł sprawdzić czy kasjer wkłada do kasy tyle pieniędzy ile trzeba. Wkrótce idea „Nieprzekupnego Kasjera” zaczęła się rozprzestrzeniać na całe Stany Zjednoczone, zaś w 1906 roku wynalazca C. F. Kettering dodał do urządzenia elektryczny napęd. Wkrótce ów wynalazek podbił rynek europejski. Współcześnie już trudno sobie wyobrazić jakikolwiek sklep czy biznes, który nie posiadałby kasy fiskalnej.

W Polsce przełomową datą w stosowaniu kas fiskalnych był 8 stycznia 1993 roku, kiedy to uchwalono ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Początkowo obowiązek nabycia kasy fiskalnej nałożony był na sprzedawców detalicznych oraz właścicieli punktów gastronomicznych, dziś grupy zwolnione z zainstalowania kasy to często dość egzotyczne zawody jak np. właściciele riksz i dorożek, flisacy pienińscy czy osoby, których źródłem utrzymania jest podkuwanie koni… Kasa fiskalna jest więc koniecznością. Musi ją posiadać i umieć obsłużyć każdy kto prowadzi jakikolwiek biznes.

 

PODZIAŁ KAS FISKALNYCH

Współczesne kasy fiskalne dzieli się na dwie grupy. Pierwszy ich rodzaj to kasy POS (Electronic Point of Sale), czyli najbardziej zaawansowana pod względem technologicznym grupa urządzeń rejestrujących. To nic innego jak komputery, które przeprowadzają ewidencję obrotów i realizują wszelkiego typu czynności związane ze sprzedażą towarów i ich przechowywaniem. Drugi typ kas fiskalnych to kasy ERC (Electronic Cash Register). W porównaniu do powyższego typu POS kasy ERC mają mniejszą pamięć RAM, oprogramowanie zainstalowane na stałe (w kasach POS istnieje możliwość rozbudowy i konfiguracji) oraz wymagają bezpośredniej obsługi kasjera. Kasy fiskalne ERC dzieli się na:

  • Kasy mobilne – które mają małe gabaryty oraz małą funkcjonalność; przeznaczone są do wystawiania powtarzających się w treści paragonów; stosowane w drobnym handlu i rzemiośle; można na nich zaprogramować do 3 tysięcy kodów PLU.
  • Kasy jednostanowiskowe – posiadające nieco większą funkcjonalność od kas przenośnych. Można do nich podłączyć komputer, wagę czy czytnik kodów. Są niewielkich rozmiarów, zaś stosuje się je np. w małych sklepikach czy w pracy obwoźnej.
  • Kasy systemowe – stosowane w dużych placówkach wyposażonych w kilka stanowisk kasowych; mogą współpracować z innymi urządzeniami, można je integrować z innymi kasami, czytnikiem kart chipowych czy drukarką paragonową.

 

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ KASĘ FISKALNĄ?

Najważniejsze kwestie przy odpowiednim doborze kasy fiskalnej to:

  1. Pamięć kasy fiskalnej – a więc objętość tzw. modułu fiskalnego.
  2. Parametry mechanizmu drukującego – prędkość, mechanizmy wymiany rolek, wymiary rolki. 3. Rok produkcji (czy produkcja jest kontynuowana, czy możliwe jest nabycie zamiennych części, czy homologacja jest aktualna)
  3. Okres gwarancji (na całe urządzenie oraz na pamięć fiskalną).
  4. Parametry urządzenia – a więc dane wyświetlacza, obudowa, ergonomiczność, klawiatura, mechanizm odpowiedzialny za wymianę papieru, system zasilania, możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych.
  5. Dodatkowe opcje – np. eurofiskalizacja, automatyczne podsumowanie rachunku czy wydawanie reszty.