Kasa i drukarka fiskalna to podstawowe systemy kasowe dla sklepów oraz większości firm handlowych i usługowych. Oba urządzenia służą do ewidencjonowania przychodów. W praktyce jednak pod wieloma względami różnią się od siebie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze różnice między drukarką a kasą fiskalną. Podpowiemy też, co należy wziąć pod uwagę, wybierając jedno z tych rozwiązań.
Kasa i drukarka fiskalna – podstawowe różnice
Zasadnicza różnica między tymi urządzeniami polega na tym, że o ile kasa fiskalna może działać samodzielnie, o tyle drukarka fiskalna wymaga podłączenia do innych sprzętów. Co to oznacza w praktyce? Kasa fiskalna rejestruje i wystawia paragony bezpośrednio po sprzedaży. Działa więc bez konieczności dodatkowego wsparcia w postaci innych urządzeń. Wszystkie dane związane ze sprzedażą towarów lub usług mogą być zaprogramowane poprzez użycie klawiatury na urządzeniu.
Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku drukarki fiskalnej, która wymaga integracji z programem sprzedażowym zainstalowanym na komputerze. Faktury i paragony mogą być wystawiane wyłącznie z zastosowaniem tego programu komputerowego. Zatem drukarka nie może działać samodzielnie jak kasa fiskalna, jednak umożliwia wykonywanie znacznie bardziej zaawansowanych operacji. Pozwala m.in. drukować wiele dokumentów niefiskalnych, wykonywać raporty i analizy, sprawdzać stany magazynowe, wystawiać faktury VAT itd. Dodatkowo drukarka zapewnia możliwość stosowania automatycznych systemów promocyjno-rabatowych. Zatem przedsiębiorstwa, którym w pewnym momencie kasa fiskalna przestaje wystarczać, sięgają właśnie po drukarkę.
Jak wybrać odpowiednie urządzenie fiskalne?
Nietrudno się domyślić, że kasa fiskalna to wystarczające urządzenie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą stosunkowo niewielką działalność z mało rozbudowaną ofertą produktową bądź usługową. Jest to urządzenie chętnie wybierane przez firmy rozpoczynające swoją działalność na rynku. W wielu średnich przedsiębiorstwach kasa fiskalna też zda egzamin.
Po drukarkę fiskalną sięgają firmy z dużym asortymentem produktów lub usług. Kiedy niezbędne jest zarządzanie przedsiębiorstwem na różnych poziomach, zwykle istnieje konieczność zastosowania wielofunkcyjnego urządzenia fiskalnego.